Rezerwaty Przyrody

Rezerwatów Przyrody w Pieninach jest wiele, tylko w Pieninach zobaczyć można unikalna górską roślinność, która jest pod całkowitą ochroną. Rezerwaty przyrody to nie tylko chronione tereny leśne, to także niezwykłe atrakcje dla turystów.

Rezerwat Wysokie Skałki to rezerwat przyrodniczy powstały w 1961 roku, obejmuje on tereny Małych Pienin i szczytu Wysokiej. Spotkać można w rezerwacie puchacza, myszołowa i orlika krzykliwego.

Rezerwat Biała Woda, to rezerwat Biała Woda znajdujący się w Dolinie Potoku o tej samej nazwie, w pobliżu przyrodniczego parku znaleźć można Bazaltową Skałę. Jest to skała występująca tylko w Pieninach, jest ona pochodzenia wulkanicznego. Przez rezerwat Biała Woda przebiega wiele szlaków turystycznych.

Rezerwat Homole jest to najpiękniejszy rezerwat w całych Pieninach. To właśnie w tych okolicach znaleźć można Wąwóz Homole i mający ponad 800 metrów długości. Przy dnie wąwozu dostrzec można potok kamionka. Szlak z Jaworek do Wysokiej biegnie właśnie w okolicach Wąwozu Homole.

Rezerwat Zaskalskie Bodnarówka jest to bardzo atrakcyjny rezerwat krajobrazowy, ochrania on wąwóz skalny w Pieninach Małych. W rezerwacie pienińskim znaleźć można skałki wapienne, które są niebywała atrakcją tego rezerwatu. Potok Skalski który otacza wąwóz jest także bardzo atrakcyjnym miejscem.

Tylko w Pieninach podziwiać można wiele skalnych form, które są skałkami wapiennymi, w tych okolicach także występują rzadkie okazy roślin i zwierząt, cała szata roślinna Pienin jest bardzo bogata w roślinność górską niedostępną w innych partiach gór.
Do większości rezerwatów wiodą szlaki turystyczne, które są oznakowane dla turystów, warto w piękny słoneczny dzień zabrać rodzinę i znajomych w okolice pienińskich rezerwatów przyrody.