Kościół w Żeliszowie

Kościół w Żeliszowie, to świątynia ewangelicka. Kościół powstał dzięki architektowi i budowniczemu Carlowi Gotthardowi Langhansowi. Architekt ten był bardzo znaną osobą w dobie klasycyzmu. Architekt ten stworzył także Bramę Brandenburską w Berlinie. Kościół w Żeliszowie powstał w 1797 roku. Kościół, a raczej pozostałości po jego wnętrzu posiadają tzw. jajowate kontury. W dawnych czasach wnętrza kościoła zachwycały niejednego, dzisiaj ludność Żeliszowa i okolic walczy, o to by kościół został wyremontowany. Architektura świątyni to także dwupiętrowe drewniane empory i ołtarz w kształcie elipsy. Kościół w latach świetności zachwycał dawnymi organami, białą podłogą, która rozświetlała wnętrze całego kościoła. Kościół zbudowany był z dwóch pięter i balkonów, które rozciągnięte były po całym kościele. W kościele znajdowało się ponad 4000 miejsc dla wiernych, był to bardzo duży kościół. Wojna i czasy po wojnie bardzo podniszczyły wnętrze kościoła, obrazy, żyrandole i inne cenne przedmioty z kościoła po prostu znikły i nikt do dnia dzisiejszego ich nie odzyskał. Kościół od środka nie wygląda tak jak kilkadziesiąt lat temu, ale wchodząc do środka można wyobrazić sobie jak kiedyś wyglądała ta świątynia.

Żeliszów to piękna dolnośląska wieś w powiecie bolesławieckim, to to maleńkie miasteczko pochwalić się może kościołem ewangelickim z XVIII wieku. W tych okolicach znaleźć można także kościół pw. Jana Nepomucena, który był już kilkakrotnie przebudowywany oraz kaplicę i cmentarze przykościelne.
Wiek XXI przyniósł Kościołowi nutkę nadziei na ocalenie tej świątyni, wspólnymi siłami mieszkańcy Dolnego Ślaska odbudują świątynie i ukażą turystów jak to miejsce wyglądało kiedyś.