Bieszczadzka Ciuchcia

Najbardziej znaną ze wszystkich polskich kolejek jest kolejka turystyczna w Bieszczadach, zwana jest także „Bieszczadzką Ciuchcią ”. Na samym początku istnienia kolej bieszczadzka zajmowała się transportem drewna. Linia powstała w 1904 roku, a trasa kolejki była dość krótka i miała około 20 kilometrów, prowadziła od Cisnej do Nowego Łupkowa. Kolejka wozi turystów po pięknych bieszczadzkich zakątka, a trasa wygląda następująco: Wola Michniowa – Balnica – Solinka – Żubracze – Dolżyca – Przyłup. Jedna z tras zaczyna się w miejscowości Majdan, a druga w miejscowości Cisna. Pierwsza trasa wiedzie przez hutę żelaza i tartaki, a także piękne szczyty bieszczadzkie i piękne lasy. Następnym przystaniem kolejki jest Dołżyca, i okoliczna góra Łopiennik, można się na nią wspiąć i podziwiać piękne bieszczadzkie okolice. Można także w miejscowości Przysłup, wsiąść do ciuchci bieszczadzkiej. Cała trasa kolejki to11 km, zaś druga trasa ma 17 kilometrów i prowadzi w okolice Woli Michniowej. Będąc w Bieszczadach warto zobaczyć te piękne tereny i w wolnym czasie wybrać się bieszczadzkimi szlakami do Polańczyka czy w okolice Ustrzyk Dolnych.

Warto zabrać rodzinę, znajomych i zobaczyć Bieszczady z bliska. Warto także pamiętać, że bieszczadzka ciuchcia zatrzyma się wszędzie, nie tylko na wyznaczonych postojach, na życzenie turystów, można także zorganizować napad bandytów oraz romantyczny weekend w przedziale.
Kto był chociaż raz w Bieszczadach będzie w te okolice wracał bardzo często, nigdzie indziej nie pojedziecie kolejką leśną w tak piękne leśne zakamarki.
Przejazd kolejką leśną w Bieszczadach, nie jest darmowy, a oto najnowszy cennik ciuchci:

bilet normalny 21 złotych/ ulgowy 15 złotych na trasie Majdan, Przysłup i z powrotem do miejscowości Przysłup
do 13 złotych na trasie bilet od Majdan – BALNICA – Majdan
Nikt z Was do końca nie wie jak jak może wyglądać podroż bieszczadzką ciuchcią, może na trasie zobaczycie dawne miejscowości, które były pierwszymi osadami w Bieszczadach?
Kto wie, Bieszczady to górskie tajemnice skrywane od wielu pokoleń.